Jadłospis na ŚRODĘ:

surówka z kiszonej kapusty 100g

kompot jabłkowy/woda z cytryną 200ml

Majowe święta państwowe

Pamiętamy o nadchodzących świętach państwowych, które obchodzimy w pierwszych dniach maja. Wywieśmy biało - czerwone flagi na naszych domach.

Dla przypomnienia kilka informacji o zbliżających się świętach:

1 maja - to Święto Pracy (Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy), popularnie zwany 1 Maja. Obchodzone od 1890r. corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy  jest świętem państwowym od 1950r.

2 maja - to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto zostało ustanowione w 2004r., aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Data święta nie jest przypadkowa i ma swoje uzasadnienie historyczne. Jedno z nich to fakt, że 2 maja 1945r. polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało - czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za granicą.

3 maja - to Święto Konstytucji 3 Maja, obchodzone jest na pamiątkę uchwalenia 3 maja 1791r. konstytucji. Była to ustawa regulująca ustrój prawny władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Została ustanowiona ustawą rządową przez Sejm Czteroletni. Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie nowoczesna, spisana konstytucja.