Szkoła Podstawowa w Szczenurzy

Wersja dla niedowidzących - włącz Wersja dla niedowidzących - wyłącz

ZIELONE ŚWIATŁO DLA EDUKACJI koło zaint. - informatyka

Zajęcia prowadzone w roku szkolnym 2014/ 2015


Prowadzący zajęcia: Ewa Bucholc

Harmonogram zajęć: środa - godz. 13.40 - 15.15


Koło informatyczne skupia uczniów chcących poszerzyć swoje zdolności, wiadomości i zainteresowania związane z komputerami. Każdy uczestnik ma możliwość wykazania się swoją inwencją twórczą przy samodzielnym stanowisku komputerowym.

 

 

SPRAWOZDANIE

Z PROWADZENIA ZAJĘĆ KOŁA INFORMATYCZNEGO

 ROK SZKOLNY 2014/2015


 

Informacje o realizacji zadania

Zajęcia koła informatycznego w Szkole Podstawowej w Szczenurzy realizowane były w terminie od 9 września 2014 do 19 grudnia 2014 w środy w godzinach 13.40-15.15. Głównym celem zajęć było rozwijanie zainteresowań informatycznych poprzez poszerzanie wiedzy informatycznej i ukazywanie przydatności informatyki w różnych dziedzinach życia.Potwierdzeniem przeprowadzonych zajęć są wpisy do dziennika, zebrane prace dzieci oraz szereg ciekawych fotografii. Zajęcia przeprowadzono zgodnie z opracowanym harmonogramem i programem zajęć.

Uczestnicy zajęć

W zajęciach uczestniczy 4 chłopców z klas 4-6. Uczniowie systematycznie i chętnie brali udział w zajęciach. Frekwencja wynosiła 88 %.

Prowadząca zajęcia:

Ewa Bucholc

Ewaluacja

Podczas zajęć uczniowie rozwinęli swoje zainteresowania informatyczne. Na zajęciach uczestnicy mogli również korzystać z Internetu. Poznali korzyści i zagrożenia wynikające z Internetu. Odkryli możliwości programu MC Word, PowerPoint i Exel. Nauczyli się tworzyć tabele, wykresy i definiować formuły w arkuszu kalkulacyjnym. Tworzyli animacje komputerowe w programie Baltie.

Pomoce dydaktyczne

Uczestnicy zajęć korzystali nie tylko z komputerów, ale również z plansz interaktywnych dla szkoły podstawowej z informatyki wydawnictwa WSiP zakupionego w ramach projektu, który znacząco uatrakcyjniły zajęcia. 

 


Zajęcia prowadzone w roku szkolnym 2013/2014

Nauczyciel prowadzący zajęcia: mgr Ewa Bucholc

Harmonogram zajęć: piątek - godz. 13.40-15.15



 

    Zajęcia prowadzone w ramach kółka informatycznego mają na celu podniesienie wiedzy edukacyjnej uczniów z zakresu technologii informatycznej. Podstawowe zadanie, jakie staje przed młodym człowiekiem, to nauka myślenia i twórcze korzystanie z niego. Informatyka jest właśnie takim przedmiotem, który sprawia, że młody człowiek uczy się myśleć ze zrozumieniem, a następnie wykorzystuje swoje pomysły do twórczego rozwiązywania problemów. Z myślących dzieci, wyrosną mądrzy ludzie, którzy będą naszymi, godnymi  następcami. Uczniowie na zajęciach wyrabiają umiejętności praktycznego posługiwania się sprzętem komputerowym, zastosowania go do poszerzania wiadomości i umiejętności w szkole jak i wykorzystania w przyszłej pracy zawodowej.



 

       Uczestnicy koła informatycznego poznali bardziej zaawansowane funkcje programu Microsoft Word. Redagowali tekst, wstawiali rysunki z galerii ClipArt do dokumentu, otaczali rysunek tekstem, używali WordArt, wstawiali do tekstu plik graficzny utworzony w edytorze grafiki, tworzyli wykresy. Wykonali m.in. historyjki zawierające rysunki, krzyżówki, zaproszenia i kartki okolicznościowe, dyplomy.

     Podczas zajęć uczniowie korzystają nie tylko z komputerów, ale również z plansz interaktywnych dla szkoły podstawowej z informatyki wydawnictwa WSiP zakupionych w ramach projektu.

 

 

Zajęcia prowadzone w roku szkolnym 2012/2013

 

Nauczyciel prowadzący zajęcia: mgr Ewa Bucholc

Harmonogram zajęć: czwartek - godz.13.40-15.15

 

     Głównym celem zajęć jest rozwijanie zainteresowań informatycznych poprzez poszerzanie wiedzy informatycznej i ukazywanie przydatności informatyki w różnych dziedzinach życia.

     W zajęciach uczestniczy 6 uczniów z klas 4-6. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z budową oraz podstawowymi funkacjami zestawu komputerowego. Stworzyli prezentację mutimedialną dotyczącą budowy komputera wraz z opisem funcji jego części. Zapoznali się z tematyką niebezpieczeństwa, które niesie za sobą niewłaściwe korzystanie z technologii informatycznej, gier komputerowych oraz z Internetu. Poznali zasadę działania programów antywirusowych oraz konieczność ich stosowania. Wykonali również prezentacje mutimedialną dotyczącą typów wirusów komputerowych. Poznali też skróty klawiszowe dotyczące działania systemu Windows XP. Przy użyciu programu graficznego Paint wykonali mapkę Polski mając zaznaczone kontury granic państwa.

     Podczas zajęć zorganizowany został konkurs sprawdzający wiedzę i umiejętności informatyczne pt."Mistrz komputera".

     Praca z uczniami w ramach koła informatycznego umożliwia kształtowanie postawy otwartości, samodzielności w myśleniu, działaniu i ocenie, tolerancji oraz cierpliwości. Wspólne dyskusje pozwalają dzieciom zauważyć, że komputer to nie tylko gry komputerowe i rozrywka, ale także narzędzie pomoce w nauce różnych przedmiotów oraz pracy.

 

Podsumowanie zajęć koła informatycznego w roku szkolnym 2012/2013

 

 

W ramach koła informatycznego dla uczniów klas IV-VI zrealizowane zostały następujące treści:

1.      Bezpieczna i higieniczna praca z komputerem

2.       Zasady zgodnego z prawem wykorzystania komputera

3.       Wyszukiwanie i uruchamianie programów

4.        Wykonywanie podstawowych operacji na plikach: kopiowanie, usuwanie, przenoszenie

5.        Program Paint

6.        Program Word

 

Po zajęciach koła informatycznego uczniowie potrafią:

  • bezpiecznie korzystać z podstawowych urządzeń: klawiatury, monitora, myszki;
  • wybrać i uruchomić wskazany program edukacyjny, właściwie z niego skorzystać i zakończyć pracę z programem;
  • wymienić typy wirusów komputerowych i znają programy antywirusowe;
  • stosować prawa użytkownika;
  • zmieniać dowolnie ustawienia komputera;
  • planować pracę na ekranie;
  • zastosować skróty klaiszowe;
  • tworzyć samodzielnie rysunek na zadany temat;
  • dokonać trafnego wyboru koloru zwracając uwagę na wygląd estetyczny i walory artystyczne tworzonego obrazu;
  • zapisać pracę na dysku w dowolnym katalogu, otworzyć zapisaną pracę;
  • używać podstawowych operacji na pliku;
  • samodzielnie redagować teksty na zadany temat zwracając uwagę na estetyczny wygląd tekstu;
  • umieszczać w tekście autokształty, obrazy itp.
  • wykonać mape, komiks, zaproszenie, dyplom, kalendarz wykorzystując edytory graficzne, tekstu.

 

BIP
Licznik odwiedzin:
Wszystkich: 1 532 924
Wczoraj: 516
Dzisiaj: 149
Online: 5
c) 2011-2024 Szkoła Podstawowa w Szczenurzy
MAPA STRONY
RSS
Polityka cookies
wcag 2.0
Ta strona może korzystać z Cookies.
OK, rozumiem