Szkoła Podstawowa w Szczenurzy

Wersja dla niedowidzących - włącz Wersja dla niedowidzących - wyłącz
jadłospis

Jadłospis na PONIEDZIAŁEK:

2020-01-27

zupa ogórkowa 300ml

pulpety w sosie koperkowym 100g

ziemniaki 200g

buraczki 100g

kompot jabłkowy 200ml 

do wakacji

Do wakacji:

153 dni

Kaszëbsczi

Galeria Lekcje języka kaszubskiego

Z kart historii - inauguracja nauczania języka kaszubskiego

Rok szkolny 2018/2019

Język kaszubski - rok szkolny 2019/2020

Serdecznie zapraszam do zapoznania się z informacjami dotyczącymi nauki języka kaszubskiego umieszczonymi na podstronach zakładki Kaszëbsczi.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szczenurzy Wioletta Malek

 

13 września 2018r. uczniowie klasy V wykonali na lekcji języka kaszubskiego prace plastyczne pt. "Pocztówka jesienna". Wykorzystali przyniesione przez siebie dary natury, m.in.: ziarna, traw, suche liście i kwiaty, gałązki. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością, a prace ozdobiły hol szkolny.

 

Także 13 września 2018r. uczniowie klasy VIII wykonywali na lekcji, według własnego pomysłu, Zegar z motywem kaszubskim, który będzie im służył w ciągu całego roku do nauki i utrwalania godzin. 

 

 Warsztaty pszczelarskie

W dniu 24 września 2018 roku uczniowie z klas I - III i IV - VIII, uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego, uczestniczyli w warsztatach pszczelarskich pt. "Fascynujący świat pszczół", które odbyły się w naszej szkole. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się wielu ciekawostek z życia pszczół, zapoznali się m. in. z budową ula, dowiedzieli się , jak powstaje miód. Uczniowie na żywo mogli podglądać pracę pszczół w ulu. Mieli okazję posmakować prawdziwego pyłku kwiatowego oraz miodu. Prowadzący zademonstrował, jak można zrobić świeczkę z pszczelego wosku, którą uczniowie wykonają na lekcji języka kaszubskiego. Na koniec zajęć każdy otrzymał słoiczek miodu od Kubusia Puchatka, łopatkę do smarowania miodu oraz Certyfikat potwierdzający udział w warsztatach.

 

"Pożegnanie lata" - to tytuł prac plastycznych wykonanych 26 września na lekcji języka kaszubskiego przez uczniów klasy IV. Były to ciekawe kompozycje własnego pomysłu wykonane z różnorodnych, przyniesionych przez dzieci darów natury. Prace można podziwiać na gazetce głównej.   

 

3 października w klasie V wykonywaliśmy projekt na temat "Grzyby jadalne i  trujące".Prace zostały wykonane w dwóch grupach. Uczniowie przedstawili wygląd i nazwy grzybów jadalnych, jak i tych, które nie nadają się do spożycia. Użyli do tego plasteliny, mazaków i kolorowych papierów. Prace zostały wykonane z dużą pomysłowością i zaangażowaniem.  

 

3 października na lekcji języka kaszubskiego z klasą IV zrobiliśmy "Ziemniaczane ludki" z ziemniaków, wykałaczek, plastikowych "oczek", koralików i kolorowych papierów. Powstały z nich bardzo ciekawe postacie, m.in.: Batman, Państwo Jeżowie, Ufoludki, Grill. Praca przyniosła dzieciom wiele radości.   

 

4 października 2018 roku, uczniowie klasy I obchodzili w szkole swoje wielkie święto - Uroczystość Ślubowania na Ucznia Klasy I. Na początku uroczystości dzieci zaprezentowały się z repertuarem kaszubskim. Ubrane w stroje kaszubskie zaśpiewały "Kaszubskie nuty" z dyrygentem Adą ( z kl. VII) i akompaniamentem diabelskich skrzypiec w wykonaniu Tobiasza ( z kl. VII). Dzieci zatańczyły też taniec do piosenki pt. "Mój tata kupił koza". Występ był bardzo udany.  

 

5 października na lekcji języka kaszubskiego klasa VI i VII wykonała projekt na temat "Dlaczego uczymy się języka kaszubskiego". Uczniowie wykonywali prace w czterech grupach, wykorzystując przy tym dowolne materiały. Prace przedstawiały odpowiedź na powyższe pytanie: poznajemy historię Kaszubów, poznajemy kaszubską kulturę, uczymy się kaszubskich piosenek i tańców, poznajemy Kaszuby poprzez wycieczki i bezpośredni kontakt z ludźmi. Warto uczyć się języka kaszubskiego.

 

Dnia 8. 10. 2018r. uczniowie klasy II i III potwierdzili ogromne znaczenie spożywania owoców dla zdrowia. Wykonali na lekcji języka kaszubskiego sałatki owocowe z owoców i dodatków przyniesionych przez siebie. Powstały pyszne sałatki o ciekawych nazwach. Dzieci utrwaliły przy tym nazwy owoców w języku kaszubskim. Zadeklarowały częste spożywanie owoców. 

 

W dniu 19 października 2018r. klasa IV i V promowała na lekcji zdrowe odżywianie. Uczniowie  z klasy IV wykonywali w grupach sałatkę owocową.  Starannie przygotowali danie, komponując je smakowo i wizualnie. Po czym nastąpił słodki poczęstunek.

 W klasie V natomiast uczennice przygotowały sałatkę owocową, sandwiche i galaretki owocowe z bitą śmietaną, owocami i dodatkami - prawdziwe kulinarne rarytasy. Poczęstowały także swoich kolegów z innych klas.

 

24 października 2018 r. uczennice z klasy V wykonały w parach makietę współczesnej zagrody wiejskiej. Pracę poprzedziły lekcje na temat dawnej i współczesnej kaszubskiej zagrody wiejskiej. Makiety posiadały kompleksy zabudowań. Były tam: budynek mieszkalny, obora ze stajnią, chlew. Wszystko zrobione w szachulcowym i zrębowym stylu zabudowy. W obejściu znalazły się nawet zwierzęta hodowlane. Do wykonania makiety dziewczęta wykorzystały kartony, drewniane patyczki, kolorowy papier, farby, sznurek i różne akcesoria przyniesione z domu. Prace można podziwiać na wystawie zorganizowanej w klasie.

 

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, uczniowie z klas IV- VIII, udali się na pobliski cmentarz ewangelicki, gdzie pochowani są dawni mieszkańcy Szczenurzy. Pod pomnikiem poświęconym mieszkańcom wsi poległym w czasie I wojny światowej ( w latach 1914 - 1918) uczniowie zapalili znicze. 

 

 Koncert zespołu muzycznego "VIOL - ART" Leszek Bolibok

W czwartek, 6 listopada 2018 roku, gościliśmy zespół muzyczny "VIOL - ART" Leszek Bolibok. Zespół wystąpił z repertuarem pt."Przeboje mistrzów muzyki polskiej" z okazji 100 - lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Prowadzący opowiadał o historii Polski. W repertuarze znalazły się największe polskie pieśni patriotyczne na przestrzeni wieków. Uczniowie brali czynny udział w koncercie. Przy akompaniamencie skrzypiec i gitary zaśpiewali m.in. pieśni: "Ułani, ułani", "Piechota", "Legiony", "Pierwsza kadrowa". Nie mogło oczywiście zabraknąć "Mazurka Dąbrowskiego". Uczniowie uczący się języka kaszubskiego zaśpiewali pieśni w języku kaszubskim: "Marsz kaszubski", "Żeglorz", "Kochóny stori Gduńsk". Ponadto uczestniczyli w zabawach muzycznych zaproponowanych przez zespół.

 

 Na lekcji języka kaszubskiego, 8 listopada, uczniowie klasy VI i VII wykazali się dużą pomysłowością i precyzją, malując akwarelą na przygotowanej przez siebie drewnianej tabliczce motywy haftu kaszubskiego. Przy okazji uczniowie przypomnieli nazwy elementów kaszubskiego haftu i kolory.

 

Wyjazd do Słupska do Multikina

21 listopada 2018r. uczniowie klas I- III, uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego, pojechali do Słupska do multikina na film pt. "Dziadek do orzechów i cztery królestwa". Jest to produkcja Disneya inspirowana klasyczną baśnią. Film powstał na podstawie klasycznego baletu Piotra Czajkowskiego i opowiadania E. T. A. Hoffmanna. Na dwie godziny przenieśliśmy się w niezwykły świat magii... Dla niektórych był to pierwszy pobyt w tak dużym kinie. Po skończonym seansie udaliśmy się do McDonald′s, aby spożyć posiłek. W dobrych humorach wróciliśmy do domu.  

 

Nadchodzące Andrzejki były okazją do poznania dawnych zwyczajów katarzynkowych i andrzejkowych odbywających się na Kaszubach. Oprócz najpopularniejszych, także polskich zwyczajów, uczniowie poznali te nieznane i najdziwniejsze - kaszubskie. Dzieci z klas: I, IV, V, VI i VII przedstawili najciekawsze, ich zdaniem, wróżby w postaci pracy plastycznej.

 

Adwent to wspaniały czas w polskiej tradycji bożonarodzeniowej. To czas oczekiwania na Narodzenie Pana Jezusa. Aby umilić czas oczekiwania, klasa II i III wykonała kalendarze adwentowe, szykując na każdy dzień jakąś niespodziankę. Kalendarze były różnej wielkości, miały różnorodne kształty i różnorodne motywy przewodnie. Można je podziwiać na szkolnej gazetce.  

 

Kolejna wizyta w Multikinie

W czwartek, 29 listopada 2019r. uczniowie klas IV - VIII uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego, udali się do multikina w Słupsku na film pt. "Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda". Scenariusz napisała J.K.Rowling, autorka słynnego "Harrego Pottera". W filmie występuje wielu słynnych aktorów. Jest on pełen magii, dziwów i efektów specjalnych. W tym dniu nie mogło zabraknąć wizyty w KFC i McDonald′s. Wszyscy byli zadowoleni.

 

Grudzień to czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia, czas wykonywania świątecznych ozdób, które przynoszą zarówno dzieciom, jak i dorosłym wiele radości. W dniach 3 i 4 grudnia 2018r. na lekcji języka kaszubskiego uczniowie z klasy VIII ozdabiali styropianowe choinki wg własnego pomysłu, przy użyciu różnorodnych materiałów. Podobną pracę wykonali też uczniowie z klasy V. 

5 grudnia klasa VI i VII malowała szklaną bombkę w motywy kaszubskie, używając typowych kolorów kaszubskich.

Uczniowie z klasy IV ozdabiali za pomocą farb i różnorodnych materiałów plastycznych szklane choinki. Wykonali też kartki świąteczne z życzeniami w języku kaszubskim.

Klasa I, II i III malowała styropianowe bombki.

Prace przyniosły dzieciom wiele radości. W ten sposób mogli już poczuć świąteczny nastrój.

 

Jasełka 

13 grudnia 2018r. odbyły się Jasełka dla społeczności, w których oprócz dzieci z "zerówki" i klas I - III, wzięli udział uczniowie z klasy IV, V i VII, którzy zaprezentowali się w strojach kaszubskich i wygłosili kwestie w języku kaszubskim. M.in. zaśpiewali kolędę pt."Zrodzony na sanku". Dzieci z klas I - III zaśpiewały kolędę pt. "Wilijny wieczór". 

 

Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu z języka kaszubskiego na "Szopkę bożonarodzeniową z motywem kaszubskim"

21 grudnia 2018r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu i uroczyste wręczenie nagród.

Kategoria klas I - III: 

I  miejsce - Kacper Owczarek - kl. I

             Antonina Ekman - kl. II

 

II miejsce - Emilia Hermann - kl. I

 

III miejsce - Klaudia Bienias - kl. I

              Natalia Socha - kl. II

 

Kategoria klas IV - VIII:

I miejsce - Aleksandra Lipiak - kl. IV

             Oliwia Hermann - kl. V

 

II miejsce - Kacper Szczegiecki kl. VI

 

Nowy Rok 2019. Rozpoczął się czas karnawału. Dnia 7 stycznia klasa VIII przedstawiła swoje pomysły na maski karnawałowe. Wykonała na lekcji dwa rodzaje masek. Pierwsze z nich to drugie, odwrócone połowy części twarzy. Drugie zostały wykonane z papierowych tacek i przedstawiały twarz wymyślonej postaci.

 

W dniu 10 stycznia 2019r. uczniowie klasy I na lekcji języka kaszubskiego wykonywali pracę plastyczną pt. "Postać pani Zimy", a klasa II i III -"Zimowy krajobraz" . Dzieci utrwaliły przy tym słownictwo związane z tematem.

11 stycznia klasa V wykonała prace na temat "Zabawy zimowe na Kaszubach", wykazując przy tym umiejętność zastosowania różnorodnych technik plastycznych, wyobraźnię i inwencję twórczą. 

 

W związku ze zbliżającym się Dniem Babci i Dziadka, dzieci z klas I - III malowały portrety swoich Babć i Dziadków. Opisywały przy tym wygląd swoich Dziadków i chętnie opowiadały o zainteresowaniach seniorów rodzin i wspólnym z nimi spędzaniu czasu. Mówiły też, za co kochają swoich Dziadków.

 

Sztuka ludowa - malowanie na drewnie

W dniach 16 i 17 stycznia na lekcji klasa IV mogła wczuć się w rolę kaszubskich twórców ludowych, malując akwarelami na przygotowanych przez siebie drewnianych tabliczkach motywy  kwiatów kaszubskich. Uczniowie uwzględnili przy tym kolory haftu kaszubskiego. Prace były bardzo ciekawe.

                    

Dzień Babci i Dziadka

22 stycznia 2019r. dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I - III wystąpiły z programem artystycznym, który przygotowały dla swoich ukochanych Dziadków. Uczniowie z klasy III przygotowali dwa skecze w języku kaszubskim oraz taniec kaszubski "Kutrowa polka".

 

Przygotowania do ferii zimowych

Czas ferii zimowych to radość dla wszystkich uczniów. To czas spędzania wolnych chwil na powietrzu. Należy szczególnie pamiętać o zachowaniu  zasad bezpieczeństwa przy planowaniu czynnego wypoczynku. W dniach 30 i 31 stycznia 2019r. na lekcjach języka kaszubskiego klasa VI i VII wykonywała w grupach projekt w języku kaszubskim na temat "Przestrogi na ferie". Prace zostały umieszczone na holu głównym. Klasa I natomiast dnia 7. 02.2019r. wykonała prace plastyczne techniką dowolną pt. "Bezpieczne ferie zimowe".

 

Czas zapustów

Zapusty to czas karnawału w kaszubskich domach. Na lekcjach dzieci poznały przepis na kaszubskie "purcle". Uczniowie klasy IV, V, VI i VII postanowili na lekcji upiec gofry wg własnej receptury, z przyniesionych przez siebie składników i dodatków. Gofry się udały. Były bardzo "wypasione". Dzieci chętnie częstowały nimi swoje koleżanki i kolegów oraz pracowników szkoły.

 

Konkurs plastyczny "Kaszuby, tradycja, przyroda w twórczości Jana Trepczyka" 

 Tak jak w ostatnich dwóch latach, tak i w tym roku, zapragnęliśmy wziąć udział w kolejnej edycji konkursu Aktywne Kaszuby, organizowanym przez Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie i Stowarzyszenie TREFL POMORZE w Gdańsku. Tegoroczny konkurs plastyczny był pod hasłem "Kaszuby, tradycja i przyroda w twórczości Jana Trepczyka". Konkurs był skierowany do szkół, w których nauczany jest język kaszubski. Nagrodą za udział w konkursie był wyjazd na mecz koszykówki mężczyzn do Ero Areny w Gdańsku dla 150 pierwszych szkół, które nadeślą prace. Regulamin konkursu przewidywał nadesłanie 3 prac uczniów z każdej kategorii wiekowej: I kat. - kl. I - III, II kat. - kl. IV - VII, III kat. - kl. VIII, III klasa gimnazjum oraz szkoły ponadpodstawowe. Dla zwycięzców oraz szkół, z których pochodzą prace, przewidziane zostały indywidualne nagrody.

Na lekcjach uczniowie zostali zapoznani z twórczością Jana Trepczyka, następnie w domu wykonali prace. Jury wybrało prace reprezentujące szkołę w konkursie:

kat. kl. I - III: Klaudia Bienias kl. I, Michalina Cheba kl. II, Antonina Ekman kl. II

kat. kl. IV - VII: Aleksandra Lipiak kl. IV, Weronika Wańdoch - Dubaj kl. IV,                          Wiktoria Dolny kl. V

kat. kl. VIII: Błażej Grabowski i Łukasz Socha kl. VIII

 

Przygotowania do meczu

Rozpoczęły się przygotowania do kibicowania, kiedy okazało się, że dostaliśmy się na mecz koszykówki do Ergo Areny. Dnia 12 i 13 marca klasy V i VIII wykonały w grupach transparenty zagrzewające drużynę Trefla Sopot do walki o zwycięstwo. Wszystkie klasy natomiast wykonały pompony z czarno - żółtej bibuły, symbolizujące flagę kaszubską. 

 

Kaszubski mecz koszykówki w Ergo Arenie 

Wczoraj, tj. 20 marca 2019r. po południu, udaliśmy się do Gdańska do Ergo Areny na mecz koszykówki mężczyzn. Rywalizowały ze sobą drużyny Trefla Sopot ze Stelmetem Enea BC Zielona Góra. Większość kibiców stanowili uczniowie wraz z opiekunami ze szkół, w których nauczany jest język kaszubski. Udział w meczu był nagrodą dla 150 pierwszych szkół, które wzięły udział w konkursie plastycznym pt. "Kaszuby, tradycja i przyroda w twórczości Jana Trepczyka". Podczas meczu został pobity rekord frekwencji w tegorocznym sezonie rozgrywek - 8.791 widzów na trybunach. Mimo ogromnego dopingu żółto-czarnych dla Trefla, to jednak będąca wiceliderem Energa Basket Ligi drużyna gospodarzy wygrała mecz wynikiem 90:85.

Późnym wieczorem, ale w dobrych humorach w wyniku przedniej zabawy, wróciliśmy do domu.

 

Ozdoby wielkanocne

  Wraz ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi rozpoczęły się przygotowania do nich. Uczniowie klas I - VIII wykonywali na lekcjach różnymi technikami pisankę wielkanocną ze styropianowego jajka. Klasa I naklejała na jajko kolorowy papier, klasa II i III owijała je muliną w kolorach kaszubskiego haftu. Klasa IV, V, VI, VII i VIII ozdabiała jajko cekinami. Uczniowie wykazali się podczas pracy dużą cierpliwością, a efekt końcowy był bardzo ciekawy.

 

Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu na "Stroik wielkanocny z motywem kaszubskim"

Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu na "Stroik wielkanocny z motywem kaszubskim":

Kat. kl. I - III

I miejsce - Bartosz Klebba (kl. I), Antonina Ekman (kl. II)

II miejsce - Kacper Owczarek (kl. I), Klaudia Bienias (kl. I), Emilia Hermann (kl. I) 

III miejsce - Kacper Niemczyk (kl. I), Natalia Socha (kl. II)

 

Kat. kl. IV - VIII

I miejsce - Natalia Widera (kl. IV)

II miejsce - Maria Kruszewska (kl. V)

III miejsce - Oliwia Hermann (kl. V)

Serdecznie gratulujemy!

 

Eliminacje szkolne 48. Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej "Rodno mowa"

Eliminacje szkolne 48. Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej "Rodno mowa" wyłoniły reprezentantów szkoły w konkursie gminnym. Każdy uczestnik na poszczególnym etapie konkursu ma do zaprezentowania wiersz i prozę w języku kaszubskim. Etap gminny odbędzie się dnia 6 maja 2019r. w GOKiS w Wicku, a naszą szkołę reprezentować będą: 

Klaudia Bienias - kl. I

Kacper Owczarek - kl. I

Antonina Ekman - kl. II

Aleksandra Lipiak - kl. IV

Weronika Wańdoch - Dubaj - kl. IV

Karina Karpus - kl. V

Kornelia Piotrowska - kl. V

Adrianna Konkol - kl. VII

Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki!

 

Eliminacje gminne 48. Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej "Rodno mowa"

 6 maja 2019r. w GOKIS w Wicku odbyły się eliminacje gminne 48. Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej "Rodno mowa". Rywalizowali ze sobą uczniowie z trzech szkół: z Wicka, z Maszewka i ze Szczenurzy. Każdy z uczestników miał do zaprezentowania w swojej kategorii wiersz i prozę w języku kaszubskim. Naszą szkołę reprezentowało ośmioro uczniów z klas I - VII. Wypadli oni w tym konkursie bardzo dobrze i zajęli kolejno miejsca:

w kategorii klas I - III:
I miejsce - Kacper Owczarek (kl. I)

II miejsce - Antonina Ekman - (kl. II)

w kategorii klas IV - VI:

III miejsce - Aleksandra Lipiak (kl. IV)

wyróżnienie - Kornelia Piotrowska (kl. V)

w kategorii klas VII - VIII i III gimnazjum:

I miejsce - Adrianna Konkol (kl. VII)

W etapie powiatowym konkursu, który odbędzie się 9. 05. 2019r. w MDK w Lęborku, naszą szkołę reprezentować będzie trzech uczniów: Kacper Owczarek, Antonina Ekman i Adrianna Konkol.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i pozostałym uczestnikom konkursu!

 

Eliminacje powiatowe 48. Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej "Rodno mowa"

  Dnia 9 maja 2019r. w MDK w Lęborku odbyły się eliminacje powiatowe 48. Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej "Rodno mowa". W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół powiatu lęborskiego, zdobywcy I i II miejsc w poszczególnych kategoriach wiekowych w eliminacjach gminnych. Szkołę Podstawową w Szczenurzy godnie reprezentowali uczniowie: Kacper Owczarek (kl. I), Antonina Ekman (kl. II) i Adrianna Konkol (kl. VII), która otrzymała wyróżnienie w swojej kategorii wiekowej. Gratulujemy udanego występu!

 

Zabawka z przeszłości

Klasa V przeniosła się w świat dzieciństwa swoich dziadków. Z przygotowanych i przyniesionych na lekcję materiałów, uczennice uszyły zabawkę, jaką mogli bawić się wtedy ich dziadkowie. Były to proste, szmaciane, ale pomysłowe lalki i misie. A jednak taka zabawka może przynieść wiele radości.

 

Dzień Mamy i Taty

24 maja 2019r. odbył się uroczysty Dzień Mamy i Taty. Wśród występów dzieci z klas I - III, uczące się języka kaszubskiego, zaprezentowały taniec pt. "Okrąc sa wkół" oraz wiersze w języku kaszubskim.

 

Majowa łąka

Majowa łąka urzeka swoimi kolorami oraz różnorodnością roślin i zwierząt w niej żyjących. Jej charakter próbowali odtworzyć uczniowie klasy V i VIII, stosując  różne techniki plastyczne. Prace, które wykonali, były barwne i ciekawe. Ozdobiły szkolny hol.

 

Lepienie w glinie

Dnia 31. 05. 2019r. uczniowie z klasy VI i VII poznawali na lekcji osobliwości Kaszub. Tak jak prawdziwi twórcy ludowi lepili w glinie dowolne naczynia. Po wyschnięciu prace pomalowali farbami.

 

 

 

Wycieczka do Szymbarku

Dnia 1 października 2014 roku uczniowie klas I - VI uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego udali się na wycieczkę do Szymbarku. Dzieci zwiedziły z przewodnikiem obiekty znajdujące się na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu:

- Najdłuższą Deskę Świata,

- lokomotywę i wagony,

- Dom Sybiraka, dom kanadyjski i dom turecki,

- bunkier,

- Dom do Góry Nogami,

- Największy Koncertujący Fortepian Świata.

 

 

 Wycieczka do Kościerzyny

 

2 grudnia uczniowie uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do KOścierzyny. Pierwszym miejscem, które zwiedzieliśmy było Muzeum Ziemi Kościerskiej. Powstało ono 27 października 2006 roku,               a rozpoczęło działalność 1 kwietnia 2007 roku. Stałą ekspozycję muzealną poświęcono tutaj głównie historii Kościerzyny i Ziemi Kościerskiej. Cała ekspozycja została podzielona na 3 działy: dział Historii i Kultury Ziemi Kościerskiej, gdzie umieszczono eksponaty i tablice obrazujące dzieje miasta i okolic oraz kulturę zamieszkującej tu ludności, dział Etnograficzny zawierjący różnego rodzaju wytwory rękodzieła ludności kaszubskiej obrazujące życie codzienne Kaszubów w poprzednich stuleciach, dział Przyrodniczy, gdzie swoje miejsce znalazły eksponaty przedstawiające faunę Kościerzyny i okolic. Tutaj uczniowie klas I-III uczestniczyli także w lekcji muzealnej pt. Rok obrzędowy na Kaszubach. 

Następnie udaliśmy się do pierwszego w Polsce Muzeum Akordeonu. Jest to jedyne w Polsce i trzecie w Europie muzeum o takim niespotykanym profilu. Ekspozycja muzeum jest niezwykle interesująca. W sumie jest to 117 instrumentów z całego świata, w tym zbiór instrumentów polskich, zarówno tych produkowanych przed wojną jak i tych powstałych po wojnie. Uczniowie chętnie brali udział w lekcji pt. Muzyczne abecadło.

Nie lada gratką dla dzieci okazał się Skansen "Parowozownia Kościerzyna. To tu zatrzymał się czas dla polskiego kolejnictwa. Uczniowie mogli z bliska podziwiać polskie parowozy z lat trzydziestych XX wieku, wagony motorowe i wąskotorowe, ręczną drezynę, urządzenia torowe czy teżwagon kolei linowej na Gubałówkę. Zwiedzanie kolejowej ekspozycji daje możliwość bezpośredniego spotkania z techniką minionych lat. Świat starych wagonów i lokomotyw pokazał dzieciom w jaki sposób podróżowali ich przodkowie. Trochę zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

 

 

 

 

 Wycieczka do Muzeum Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach KIszewskich

 

19 czerwca uczniowie uczący się  języka kaszubskiego w ramach zajęć udali się do Muzeum Etnograficznego  we Wdzydzach. Wycieczka miała na celu przybliżenie uczniom regionalnej architektury oraz poznanie sztuki lepienia z gliny i tkactwa.                     W muzeum można zobaczyć 45 obiektów z Kaszub i Kociewia z okresu od XVII do XX wieku - chałupy gburskie, dwory szlacheckie, szkołę, kużnię, wiatraki, kościół, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze. Wnętrza wiernie są odwzorowane                        i autentycznie wyposażone, co pozwala pokazać uczniom zróżnicowany obraz życia mieszkańców dawnej wsi.

Uczniowie klas I - III wzięłi udział w zajęciach lepienia z gliny. Każdy otrzymał glinę                        i pod okiem instruktorki tworzył swoje dzieło, które mógł zabrać ze sobą. 

Klasy IV - VI poznały tajniki tkania na małych warsztatach tkackich.  Uczniowie                        z zapałem wykonywali swoje pierwsze tkane "bransoletki".

Po warsztatach udaliśmy się do wiejskiej, zabytkowej szkoły, wewnątrz której znajduję się kompletne wyposażenie pamiętające odległe czasy. Uczniowie wysłuchali historii szkolnictwa na Pomorzu, zobaczyli jak wyglądał kałamarz, "ośla ławka", "koza" a także bardzo popularna  w tamtych czasach "dyscyplina". Zobaczyliśmy także jak wyglądał drewniany kościół, wiatrak zwany "koźlakiem",  wnętrze chaty gburskiej oraz dworek szlachecki. 

Trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, wróciliśmy do domu. Wycieczka była bardzo ciekawa i poszerzyła nasze wiadomości z zakresu historii i kultury Kaszub.

 

 

Język kaszubski w szkole

 

        "Pragnę Was jeszcze zachęcić, abyście nadal strzegli swojej tożsamośći, pielęgnując więzi rodzinne, pogłębiając znajomość swojego języka i starając się przekazywać tak bogatą tradycję kaszubską młodym pokoleniom."

                                                        

                                                            Ojciec Święty Jan Paweł II - Sopot 1999

 

 

 

        Takie czy inne pochodzenie nie przeszkadza w poznawaniu obcego języka i nie inaczej trzeba patrzeć na naukę kaszubskiego.  W naszej szkole już drugi rok odbywają się zajęcia języka kaszubskiego. Zainteresowanie nowym przedmiotem jest bardzo duże. W zajęciach uczestniczy                  46 uczniów. Dzieci uczęszczają na zajęcia w czterech grupach wiekowych - kl. I i II, kl. III, kl. IV, Kl. V i VI. Staramy się, by lekcje były ciekawe i urozmaicone, a dzieci chętnie w nich uczestniczyły. Kaszubski to przedmiot jak każdy inny i trzeba go nauczać w taki sposób, by dzieci miały satysfakcję ze zdobywania wiedzy. Zapytani o zajęcia uczniowie potwierdzają, że są fajne.

         Nauka języka kaszubskiego odbywa się w formie oddzielnego przedmiotu, który łączy w sobie treści z różnych dziedzin wiedzy. Oprócz mowy swoich przodków, słownictwa i  literatury kaszubskiej uczniowie poznają kulturę, tradycje, zwyczaje, obrzędy, pieśni, tańce i rękodzieło. Uczą się też podstaw pisowni języka kaszubskiego. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą  w zajęciach gotowania i wyszywania haftem kaszubskim.  Lekcje realizowane są często jako warsztaty oraz wycieczki, finansowane z subwencji oswiatowej. Podręczniki do nauki języka kaszubskiego uczniowie otzrymują za darmo.

         Ucząc się języka kaszubskiego dzieci rozwijają postawę ciekawości, otwartości i poszanowania innych kultur, wzbogacają wiedzę o człowieku, życiu i świecie w oparciu o kontakty z otaczającą rzeczywistością oraz rozwijają i doskonalą umiejętności rozumienia, mówienia i czytania tekstów.

Swoje zaangażowanie w nauczanie języka kaszubskiego Szkoła w Szczenurzy akcentuje również poprzez wystrój wewnętrzny budynku - gabloty i gazetki ścienne o tematyce kaszubskiej. W jednej z sal  tworzy się izba regionalna. Znajdują się tam zbiory ceramiki, haftu oraz instrumenty muzyczne. Na ścianach znajdują się m. in. plansze z nutami kaszubskimi. Uatrakcyjnieniem zajęć są lekcje w terenie: wycieczki krajoznawcze m. in. do Wejherowa, Kluk, zajęcia w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko - Pomorskiej - czerpanie papieru oraz zajęcia w Muzeum                           w Lęborku - lepienie z gliny i czerpanie papieru.

W tym roku uczniowie po raz drugi wezmą udział w Konkursie Recytatorskim "Rodna Mowa".

       Warto zastanowić się wspólnie z dzieckiem nad możliwością uczęszczania na lekcje języka kaszubskiego w naszej szkole. Nabór prowadzony jest przez cały rok szkolny. Wystarczy zgłosić się do sekretariatu i wypełnić stosowne oświadczenie.

 

 

 

 

 

Konkurs Recytatorski Literatury Kaszubskiej "Rodnô Mòwa"

 

       22 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Wicku odbył się gminny etap Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej  "Rodnô Mòwa". W konkursie udział wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Maszewku, Szkoły Podstawowej w Szczenurzy oraz z Zespołu Szkół                  w Wicku. Łącznie udział wzięło 37 uczniów. Uczestnicy prezentowali wiersze znanych kaszubskich poetów oraz fragment prozy. Jury w składzie: p. Izabela Brzeska - nauczycielka języka kaszubskiego, p. Magdalena Widera - nauczycielka języka kaszubskiego, p. Kazimierz Szweda - przewodniczący Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego w Lęborku, Jan Kiśluk - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wicku sprawiedliwie oceniło uczestników w trzech kategoriach wiekowych: klasy I - III, klasy IV - VI oraz gimnazjum. Do etapu powiatowego zakwalifikowali się:

II miejsce - Maria Stasiak - kl. V

III miejsce - Magdalena Górecka - kl. V

II miejsce - Konrad Szczepaniak - kl. III

Wyróżnienie otrzymała Karolina Antoszek z klasy I.

Uczniowie będą reprezentowali szkołe na szczeblu powiatowym w dniu 07.05.2013r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Lęborku. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe.

Gratulujemy.

 

 

 

 

 

 

42 Konkurs Recytatorski Literatury Kaszubskiej "Rodnô Mòwa"

 

We wtorek, 7 maja 2013 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Lęborku  odbyły się eliminacje powiatowe 42 Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej "Rodnô Mòwa". Celem konkursu było poznawanie i popularyzacja literatury, tradycji i folkloru kaszubskiego oraz pielęgnowanie mowy kaszubskiej.

Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów: Magdalena Górecka z kl. V i Konrad Szczepaniak z kl. III. Uczestników, którzy przygotowali dwa utwory (wiersz i prozę) oceniało trzyosobowe jury w składzie: Danuta Pioch (Wiceprezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego), Regina Szczupaczyńska (Prezes Stowarzyszenia św. Jakuba Apostoła w Lęborku) i Ryszard Wenta (Wicestarosta Powiatu Lęborskiego).

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy ufundowane przez organizatorów: Młodzieżowy Dom Kultury , Starostwo Powiatowe w Lęborku oraz Stowarzyszenie św. Jakuba Apostoła w Lęborku.

 

 

BIP
Licznik odwiedzin:
Wszystkich: 839 986
Wczoraj: 351
Dzisiaj: 203
Online: 3
c) 2011-2020 Szkoła Podstawowa w Szczenurzy
MAPA STRONY
RSS
Polityka cookies
wcag 2.0 - artwolan.pl
Ta strona może korzystać z Cookies.
OK, rozumiem