Szkoła Podstawowa w Szczenurzy

Wersja dla niedowidzących - włącz Wersja dla niedowidzących - wyłącz
jadłospis

Jadłospis na PONIEDZIAŁEK:

2024-05-06

zupa ogórkowa 300 ml

pierogi ruskie z okrasą 200g

kompot owocowy 200ml/woda z cytryną

do wakacji

Kaszëbsczi

Galeria Lekcje języka kaszubskiego

Z kart historii - inauguracja nauczania języka kaszubskiego

Rok szkolny 2018/2019

Język kaszubski - rok szkolny 2019/2020

Serdecznie zapraszam do zapoznania się z informacjami dotyczącymi nauki języka kaszubskiego umieszczonymi na podstronach zakładki Kaszëbsczi.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szczenurzy Wioletta Malek

 

 

 

 

 

 

,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Szymbarku

Dnia 1 października 2014 roku uczniowie klas I - VI uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego udali się na wycieczkę do Szymbarku. Dzieci zwiedziły z przewodnikiem obiekty znajdujące się na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu:

- Najdłuższą Deskę Świata,

- lokomotywę i wagony,

- Dom Sybiraka, dom kanadyjski i dom turecki,

- bunkier,

- Dom do Góry Nogami,

- Największy Koncertujący Fortepian Świata.

 

 

 Wycieczka do Kościerzyny

 

2 grudnia uczniowie uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do KOścierzyny. Pierwszym miejscem, które zwiedzieliśmy było Muzeum Ziemi Kościerskiej. Powstało ono 27 października 2006 roku,               a rozpoczęło działalność 1 kwietnia 2007 roku. Stałą ekspozycję muzealną poświęcono tutaj głównie historii Kościerzyny i Ziemi Kościerskiej. Cała ekspozycja została podzielona na 3 działy: dział Historii i Kultury Ziemi Kościerskiej, gdzie umieszczono eksponaty i tablice obrazujące dzieje miasta i okolic oraz kulturę zamieszkującej tu ludności, dział Etnograficzny zawierjący różnego rodzaju wytwory rękodzieła ludności kaszubskiej obrazujące życie codzienne Kaszubów w poprzednich stuleciach, dział Przyrodniczy, gdzie swoje miejsce znalazły eksponaty przedstawiające faunę Kościerzyny i okolic. Tutaj uczniowie klas I-III uczestniczyli także w lekcji muzealnej pt. Rok obrzędowy na Kaszubach. 

Następnie udaliśmy się do pierwszego w Polsce Muzeum Akordeonu. Jest to jedyne w Polsce i trzecie w Europie muzeum o takim niespotykanym profilu. Ekspozycja muzeum jest niezwykle interesująca. W sumie jest to 117 instrumentów z całego świata, w tym zbiór instrumentów polskich, zarówno tych produkowanych przed wojną jak i tych powstałych po wojnie. Uczniowie chętnie brali udział w lekcji pt. Muzyczne abecadło.

Nie lada gratką dla dzieci okazał się Skansen "Parowozownia Kościerzyna. To tu zatrzymał się czas dla polskiego kolejnictwa. Uczniowie mogli z bliska podziwiać polskie parowozy z lat trzydziestych XX wieku, wagony motorowe i wąskotorowe, ręczną drezynę, urządzenia torowe czy teżwagon kolei linowej na Gubałówkę. Zwiedzanie kolejowej ekspozycji daje możliwość bezpośredniego spotkania z techniką minionych lat. Świat starych wagonów i lokomotyw pokazał dzieciom w jaki sposób podróżowali ich przodkowie. Trochę zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

 

 

 

 

 Wycieczka do Muzeum Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach KIszewskich

 

19 czerwca uczniowie uczący się  języka kaszubskiego w ramach zajęć udali się do Muzeum Etnograficznego  we Wdzydzach. Wycieczka miała na celu przybliżenie uczniom regionalnej architektury oraz poznanie sztuki lepienia z gliny i tkactwa.                     W muzeum można zobaczyć 45 obiektów z Kaszub i Kociewia z okresu od XVII do XX wieku - chałupy gburskie, dwory szlacheckie, szkołę, kużnię, wiatraki, kościół, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze. Wnętrza wiernie są odwzorowane                        i autentycznie wyposażone, co pozwala pokazać uczniom zróżnicowany obraz życia mieszkańców dawnej wsi.

Uczniowie klas I - III wzięłi udział w zajęciach lepienia z gliny. Każdy otrzymał glinę                        i pod okiem instruktorki tworzył swoje dzieło, które mógł zabrać ze sobą. 

Klasy IV - VI poznały tajniki tkania na małych warsztatach tkackich.  Uczniowie                        z zapałem wykonywali swoje pierwsze tkane "bransoletki".

Po warsztatach udaliśmy się do wiejskiej, zabytkowej szkoły, wewnątrz której znajduję się kompletne wyposażenie pamiętające odległe czasy. Uczniowie wysłuchali historii szkolnictwa na Pomorzu, zobaczyli jak wyglądał kałamarz, "ośla ławka", "koza" a także bardzo popularna  w tamtych czasach "dyscyplina". Zobaczyliśmy także jak wyglądał drewniany kościół, wiatrak zwany "koźlakiem",  wnętrze chaty gburskiej oraz dworek szlachecki. 

Trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, wróciliśmy do domu. Wycieczka była bardzo ciekawa i poszerzyła nasze wiadomości z zakresu historii i kultury Kaszub.

 

 

Język kaszubski w szkole

 

        "Pragnę Was jeszcze zachęcić, abyście nadal strzegli swojej tożsamośći, pielęgnując więzi rodzinne, pogłębiając znajomość swojego języka i starając się przekazywać tak bogatą tradycję kaszubską młodym pokoleniom."

                                                        

                                                            Ojciec Święty Jan Paweł II - Sopot 1999

 

 

 

        Takie czy inne pochodzenie nie przeszkadza w poznawaniu obcego języka i nie inaczej trzeba patrzeć na naukę kaszubskiego.  W naszej szkole już drugi rok odbywają się zajęcia języka kaszubskiego. Zainteresowanie nowym przedmiotem jest bardzo duże. W zajęciach uczestniczy                  46 uczniów. Dzieci uczęszczają na zajęcia w czterech grupach wiekowych - kl. I i II, kl. III, kl. IV, Kl. V i VI. Staramy się, by lekcje były ciekawe i urozmaicone, a dzieci chętnie w nich uczestniczyły. Kaszubski to przedmiot jak każdy inny i trzeba go nauczać w taki sposób, by dzieci miały satysfakcję ze zdobywania wiedzy. Zapytani o zajęcia uczniowie potwierdzają, że są fajne.

         Nauka języka kaszubskiego odbywa się w formie oddzielnego przedmiotu, który łączy w sobie treści z różnych dziedzin wiedzy. Oprócz mowy swoich przodków, słownictwa i  literatury kaszubskiej uczniowie poznają kulturę, tradycje, zwyczaje, obrzędy, pieśni, tańce i rękodzieło. Uczą się też podstaw pisowni języka kaszubskiego. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą  w zajęciach gotowania i wyszywania haftem kaszubskim.  Lekcje realizowane są często jako warsztaty oraz wycieczki, finansowane z subwencji oswiatowej. Podręczniki do nauki języka kaszubskiego uczniowie otzrymują za darmo.

         Ucząc się języka kaszubskiego dzieci rozwijają postawę ciekawości, otwartości i poszanowania innych kultur, wzbogacają wiedzę o człowieku, życiu i świecie w oparciu o kontakty z otaczającą rzeczywistością oraz rozwijają i doskonalą umiejętności rozumienia, mówienia i czytania tekstów.

Swoje zaangażowanie w nauczanie języka kaszubskiego Szkoła w Szczenurzy akcentuje również poprzez wystrój wewnętrzny budynku - gabloty i gazetki ścienne o tematyce kaszubskiej. W jednej z sal  tworzy się izba regionalna. Znajdują się tam zbiory ceramiki, haftu oraz instrumenty muzyczne. Na ścianach znajdują się m. in. plansze z nutami kaszubskimi. Uatrakcyjnieniem zajęć są lekcje w terenie: wycieczki krajoznawcze m. in. do Wejherowa, Kluk, zajęcia w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko - Pomorskiej - czerpanie papieru oraz zajęcia w Muzeum                           w Lęborku - lepienie z gliny i czerpanie papieru.

W tym roku uczniowie po raz drugi wezmą udział w Konkursie Recytatorskim "Rodna Mowa".

       Warto zastanowić się wspólnie z dzieckiem nad możliwością uczęszczania na lekcje języka kaszubskiego w naszej szkole. Nabór prowadzony jest przez cały rok szkolny. Wystarczy zgłosić się do sekretariatu i wypełnić stosowne oświadczenie.

 

 

 

 

 

Konkurs Recytatorski Literatury Kaszubskiej "Rodnô Mòwa"

 

       22 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Wicku odbył się gminny etap Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej  "Rodnô Mòwa". W konkursie udział wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Maszewku, Szkoły Podstawowej w Szczenurzy oraz z Zespołu Szkół                  w Wicku. Łącznie udział wzięło 37 uczniów. Uczestnicy prezentowali wiersze znanych kaszubskich poetów oraz fragment prozy. Jury w składzie: p. Izabela Brzeska - nauczycielka języka kaszubskiego, p. Magdalena Widera - nauczycielka języka kaszubskiego, p. Kazimierz Szweda - przewodniczący Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego w Lęborku, Jan Kiśluk - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wicku sprawiedliwie oceniło uczestników w trzech kategoriach wiekowych: klasy I - III, klasy IV - VI oraz gimnazjum. Do etapu powiatowego zakwalifikowali się:

II miejsce - Maria Stasiak - kl. V

III miejsce - Magdalena Górecka - kl. V

II miejsce - Konrad Szczepaniak - kl. III

Wyróżnienie otrzymała Karolina Antoszek z klasy I.

Uczniowie będą reprezentowali szkołe na szczeblu powiatowym w dniu 07.05.2013r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Lęborku. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe.

Gratulujemy.

 

 

 

 

 

 

42 Konkurs Recytatorski Literatury Kaszubskiej "Rodnô Mòwa"

 

We wtorek, 7 maja 2013 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Lęborku  odbyły się eliminacje powiatowe 42 Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej "Rodnô Mòwa". Celem konkursu było poznawanie i popularyzacja literatury, tradycji i folkloru kaszubskiego oraz pielęgnowanie mowy kaszubskiej.

Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów: Magdalena Górecka z kl. V i Konrad Szczepaniak z kl. III. Uczestników, którzy przygotowali dwa utwory (wiersz i prozę) oceniało trzyosobowe jury w składzie: Danuta Pioch (Wiceprezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego), Regina Szczupaczyńska (Prezes Stowarzyszenia św. Jakuba Apostoła w Lęborku) i Ryszard Wenta (Wicestarosta Powiatu Lęborskiego).

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy ufundowane przez organizatorów: Młodzieżowy Dom Kultury , Starostwo Powiatowe w Lęborku oraz Stowarzyszenie św. Jakuba Apostoła w Lęborku.

 

 

BIP
Licznik odwiedzin:
Wszystkich: 1 532 924
Wczoraj: 520
Dzisiaj: 196
Online: 4
c) 2011-2024 Szkoła Podstawowa w Szczenurzy
MAPA STRONY
RSS
Polityka cookies
wcag 2.0
Ta strona może korzystać z Cookies.
OK, rozumiem